Wschodzące gwiazdy: sylwetki projektantów, o których będzie głośno w najbliższym czasie.
05-12-2018Przedstawiamy Państwu zwięzły wybór najlepszych młodych praktyków – nie tyle gwiazd jutra, co projektantów obecnie wręcz oślepiających swym talentem. Niektórzy z nich pchnęli design w nowych kierunkach, inni zagłębili się w tradycję, dopracowując ją i redefiniując. Jedno jest pewne – te nazwiska warto znać i je obserwować!
Chiara Andreatti
Po swojej bajecznej instalacji „Welcome” wykonanej na Design Miami na zlecenie Fendi, Chiara Andreatti staje się jedną z najbardziej pożądanych osób w projektowaniu wnętrz. Odwiedzających targi zachwyciła cudowną czterometrową kanapą obitą tym samym wzorem co słynna torebka Fendi z lat 70. XX wieku, inspirowanymi Japonią wiszącymi lampami, dywanem z wełny himalajskiej oraz drewnianym tron i podnóżek, które składają hołd wiedeńskiemu secesyjnemu stylowi. Wnosząc świeżość do włoskiej stylistyki, urodzona w Wenecji Euganejskiej, osiadła w Mediolanie Andreatti łączy luksus i niespotykaną elegancję z egzotyką, która nostalgicznie nawiązuje do złotego wieku dekadencji.
[article_gallery id=1]
Tom Raffield
Tom Raffield został uznany za jedno z „nazwisk jutra” podczas rozdania tegorocznych nagród „Walpole British Luxury Awards” umacniając tym samym swoją reputację projektanta mebli tworzącego „antyki przyszłości”. Specjalizujący się w drewnie giętym na gorąco Raffield coraz częściej jest ostatnio porównywany do niezwykle utalentowanego projektanta mebli z Kinsale, Josepha Walsha, udowadniając, że apetyt na cenne, unikatowe drewniane meble cieszy się coraz większą popularnością.
[article_gallery id=2]
Fabien Cappello
Fabien Cappello jest projektantem wnętrz i mebli z siedzibą w Mexico City. Prowadzone przez niego studio zajmuje się pracą w różnych kontekstach: od obiektów komercyjnych do limitowanych edycji i przestrzeni publicznych. Cappello nie widzi sprzeczności między rzemiosłem a przemysłem, wykorzystując procesy przemysłowe do produkcji starannie wykonanych przedmiotów. Jego główną inspiracją jest codzienność naszego życia. Wszystkie przedmioty, meble i przestrzenie zaprojektowane przez Fabiena Cappello stawiają ludzki stan w centrum ich funkcjonowania. Jego praca jest silną reakcją na kulturę jednorazowego użytku, dostarczającą życie i piękno trwałym i ważnym dla ludzi przedmiotom.
[article_gallery id=3]
Nicolas Le Moigne
Projekty Nicolasa Le Moigne to niejako celebracja przeciwstawiania się. Wykazują one zrozumienie dla i zdolność do złożoności i kontrastu: pozornie delikatne, a jednocześnie wytrzymałe, jednocześnie rzemieślnicze i przemysłowe, bez wątpienia wyrafinowane, ale bez cienia oszustwa. Niczym mistrzowski szermierz operuje przeciwstawnymi materiałami, formami i konwencjami, aby tworzyć projekty, które są tak rygorystyczne, jak i zrównoważone. Ta równowaga sprawiła, że szwajcarski projektant zwrócił na siebie uwagę zarówno producentów, jak i galerii designu. Działając między firmami przemysłowymi, takimi jak Eternit czy Atelier Pfister i galeriami w Londynie, Paryżu, Berlinie czy Meksyku podejście le Moigne jest eleganckim przeciwieństwem chaosu przesyconej kultury projektowania.
[article_gallery id=4]
Sebastian Herkner
Poetyckie kompozycje, wyrafinowane kształty i delikatne powierzchnie charakteryzują jego projekty – Sebastian Herkner tworzy meble, oświetlenie i tkaniny, dobrze czuje się także projektując przestrzenie i instalacje, często łącząc współczesne techniki z tradycyjnym kunsztem.
[article_gallery id=5]
Gesa Hansen
Projekty duńsko-niemieckiej projektantki czerpią garściami ze skandynawskiego wzornictwa lat 50., szczególnie z dzieł przodków, wśród których nie brakowało cieśli. Z surowego drewna, Gesa Hansen tworzy niezwykle piękne i delikatne przedmioty, które mają na celu ułatwienie codziennego życia i budowanie mostów między epokami a ludźmi.
[article_gallery id=6]
Źródło fotografii: Zdjęcia pochodzą z witryn internetowych wspominanych w artykule projektantów oraz ze stron magazynu Wallpaper.