Najciekawsze pozycje książkowe na lato
25-07-2019Lato to idealny czas na nadrabianie czytelniczych zaległości. Po które książki warto sięgnąć w te wakacje? Wybraliśmy dla Państwa najciekawsze, naszym zdaniem, tytuły związane z poznawaniem nowych krajów i smakowaniem różnorodności kultur, których lektura sprawi Państwu, jak mamy nadzieję, przyjemność. Wychodzimy bowiem z założenia, że o podróżach można czytać niezależnie od tego, czy wakacyjny czas spędzamy nad morzem, w górach, czy w wielkim mieście. Zapraszamy do naszego podsumowania.
„The Escapist 2019”
Delikatnie przebudowany i przeformatowany, „The Escapist” – żurnal Monocle o mniej znanych destynacjach, powraca z kartami pełnymi dobrych pomysłów na wielkie wycieczki i wskazówkami na długie weekendy. Znajdą w nim Państwo polecenia najlepszych klubów plażowych, sklepów pełnych klimatycznych bibelotów i miejsc, do których trzeba udać się w nadchodzącym roku, od piaszczystych plaż w Angourie w Australii, po modernistyczne cuda architektury w Meridzie w Meksyku. A tych z Państwa, którzy są w ruchu może zainteresować zestawienie najlepszych lotnisk, najsmaczniejszych cateringów oferowanych podczas lotów oraz najsolidniejszych toreb bagażowych, które nie zawiodą w najdłuższej nawet podróży.
[article_gallery id=1]
https://monocle.com/shop/product/1509733/the-escapist-2019/
„Babel. W dwadzieścia języków dookoła świata”, Gaston Dorren
Szalona i naszpikowana niesłychanymi opowieściami, pełna autoironicznego humoru książka o dwudziestu najbardziej rozpowszechnionych językach świata – od wietnamskiego po angielski, poprzez koreański, tamilski, turecki, jawajski, perski, pendżabski, japoński, suahili, niemiecki, francuski, malajski, rosyjski, portugalski, bengalski, arabski, hindi-urdu, hiszpański, mandaryński. Gaston Dorren, lingwista i poliglota, przedstawia specyficzne cechy każdego z tych języków, a przy okazji opowiada o wszystkim, co z językiem się wiąże – historii, kulturze, różnych sposobach myślenia i postrzegania rzeczywistości. Jak najskuteczniej nauczyć się wietnamskiego? Dlaczego niemiecki to największy dziwoląg wśród języków? Dlaczego jedne języki okazały się bardziej ekspansywne niż inne? Jak porozumiewają się mieszkańcy Indonezji (dwieście sześćdziesiąt pięć milionów obywateli zamieszkujący niemal tysiąc wysp, mówiący siedmiuset językami)? Książka Gastona Dorrena przynosi odpowiedź na te i dziesiątki podobnych mniej lub dziwnych pytań, odkrywając przed nami językowy archipelag pełen wspaniałych wynalazków ludzkości.
[article_gallery id=2]
https://www.karakter.pl/ksiazki/babel
„The Monocle Travel Guide Series”
Wszystkim z Państwa, którzy poszukują dobrych, niesztampowych przewodników polecamy kolekcję przewodników miejskich Monocle. W kolekcji znajduje się 27 książek, dostarczających wspaniałych informacji o miastach takich jak Nowy Jork, Kioto, Tokio, Los Angeles i Kopenhaga. Każdy egzemplarz podzielony jest na sekcję hotelową, gastronomiczną, zakupową, designu i architektury. My w przewodnikach Monocle najbardziej lubimy mapy z sugerowanymi spacerami po okolicy. To dzięki nim, omijając turystyczne pułapki, znajdą Państwo lokalne klejnoty: smakowite lodziarnie, uznane wśród mieszkańców bary bistro i klimatyczne sklepiki. „The Monocle Travel Guide Series” zawiera treści, których nie znajdą Państwo nigdzie indziej, chyba że znają Państwo lokalesa. Dlatego właśnie uwielbiamy te książki!
[article_gallery id=3]
„Obrazy Włoch” seria Pawła Muratowa
Szkice Muratowa, przynosząc wiele wnikliwych uwag o rzeźbach, obrazach, architekturze i kulturze Włoch, są nie tylko pięknie pisaną relacją o rzeczach widzianych, lecz stanowią również interesujący dokument swojego czasu, świadectwo epoki.
[article_gallery id=4]
„Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii”, Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak
Berenika i Piotr, autorzy bloga IceStory, osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich mieszkańców. Poznają historię i skutki kryzysu finansowego – w 2008 roku dotknął on nie tylko Islandczyków. Penetrują wyspę w poszukiwaniu opuszczonych miejsc. Odwiedzają odizolowany Djúpavík. Kiedyś była to jedna z największych na świecie przetwórni rybnych zatrudniająca setki pracowników, dziś mieszka tam garstka ludzi. Udają się na archipelag Vestmannaeyjar. W 1973 roku wybuch wulkanu Eldfell niemal rozpołowił jedną z jego wysp i zmusił mieszkańców do ewakuacji.
„Szepty kamieni” ukazują nieznane, nieopisywane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane.
[article_gallery id=5]
„Tajemnice Korei Północnej”, Daniel Tudor, James Pearson
Korea Północna to kraj, w którym wszyscy czczą ogarniętego żądzą władzy dyktatora, spory z sąsiednią Koreą Południową często prowadzą do wybuchów przemocy, bomby jądrowe są detonowane z alarmującą regularnością, a większość ludzi jest na skraju śmierci głodowej. Czy rzeczywiście jest to wierny obraz codziennego życia w dzisiejszej Korei Północnej?
Daniel Tudor i James Pearson pokazują, jak naprawdę wygląda życie zwykłych Koreańczyków z Północy. Korzystają z wielu różnych źródeł – od rozmów z członkami rządzącej elity z Pjongjangu, uciekinierami z KRLD, dyplomatami, pracownikami organizacji pozarządowych i handlarzami przemycającymi towary z Chin po pisemne relacje po angielsku, koreańsku i chińsku – aby przedstawić zupełnie inny obraz współczesnego północnokoreańskiego społeczeństwa. Z tych źródeł wynika, że w Korei Północnej za pieniądze można kupić właściwie wszystko, a zwykli ludzie, zarówno bogaci, jak i biedni, często słuchają południowokoreańskiego popu, noszą obcisłe dżinsy, oglądają południowokoreańskie seriale, a nawet chińskie i amerykańskie filmy.
[article_gallery id=6]
„Gaumardżos. Opowieści Z Gruzji”, Marcin Marcin i Anna Dziewit-Meller
Gruzja. Dla wielu wciąż nieodkryta, dla innych – fascynująca. Pełna wyjątkowych smaków, zapachów, dźwięków muzyki, bajkowych krajobrazów i życzliwych mieszkańców. Tych z Państwa, którzy jeszcze w Gruzji nie byli, i tych, którzy odwiedzili ją choć raz – w podróż po tym niezwykłym kraju zabierają Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller. Dzięki lekturze dowiemy się skąd w Gruzinach tak głęboko zakorzeniona duma, jak radzą sobie gruzińskie kobiety w świecie typowych macho i na czym polega gruziński nienachalny stosunek do punktualności. Ale nie tylko, książka obfituje bowiem w barwne anegdoty opowiadane o Gruzinach przez nich samych. Oprowadza po gruzińskich górach i morskich wybrzeżach, opowiada o gruzińskiej historii, a przede wszystkim – sztuce świętowania i niespotykanej radości życia.
[article_gallery id=7]
„Usta #22 – Podróż”
Dwudziesty drugi numer Magazynu Usta został w pełni poświęcony podróżowaniu, temu odpowiedzialnemu, świadomemu. Na jego łamach znajdą Państwo rozmowy przeprowadzone z piątką młodych podróżników o tym, dokąd, z kim i dlaczego jeżdżą. Przejadą więc Państwo z Jankiem i Martą Japonię kamperem, z Mateuszem Waligórą pieszo przejdą przez pustynię Gobi, a z Ulą Ryciak kontenerowcem popływają po oceanie. My szczególnie polecamy materiał z Manuelą Gretkowską, która błyskotliwie opowiada o podróżach, także tych duchowych, i o ich wpływie na nasz rozwój, bo „Każda podróż, nawet »mikro«, na przykład z Warszawy do Kutna, to reset dla mózgu. Setki nowych bodźców stymulują jego pracę, budują nowe połączenia synaptyczne i rozciągają czas”. No to ruszajmy do Kutna! Albo do polecanego już przez nas Bookworm Cabin w Adelinie pod Warszawą.
W numerze znajdą Państwo również piękną eskapadę po Szkocji, garść przepisów na drogę i poszerzony przewodnik po Warszawie.
[article_gallery id=8]
http://sklep.ustamagazyn.pl/kategoria/magazyn/usta-22
„Anywhere ‑ Travel Guide”
Przewodnik po dowolnym miejscu, zarówno tym znajdującym się w pobliżu, jak i tym trochę dalszym. Poręcznej talii zawierająca 75 kart z unikalnymi podpowiedziami inspiruje do poszukiwań i przygody! Zawiera bowiem mieszankę konkretnych działań (np. „Zjedz deser na śniadanie, trzy przekąski na lunch i śniadanie na kolację”) i działań bardziej nietypowych (np. „Zapisz na małym kawałku papieru, co lubisz w danym mieście. Notkę zostaw w miejscu, w którym znajdzie ją ktoś inny”). Gra dotyka „sposobu” podróżowania, a nie konkretnej lokacji, pozwalając użytkownikom odkrywać zarówno nowe miejsca, jak i redefiniować te, które są im już znajome.
[article_gallery id=9]
„MAPY. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”, Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Książka, która najmłodszych czytelników zabierze w niezwykłą podróż dookoła świata. 51 ogromnych map poprowadzi ich przez 42 kraje i 6 kontynentów. Każda z map zawiera niezliczone ilustracje, szczegóły i ciekawostki, dzięki którym z łatwością można przenieść się w wyjątkowe miejsca, np. obejrzeć można gejzery w Islandii, karawany na egipskiej pustyni i miasta Majów w Meksyku, lub też zagrać w krykieta w Anglii, poćwiczyć jogę w Indiach, czy skosztować stuletnich jaj w Chinach. Życzymy udanej podróży!
[article_gallery id=10]
http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-mapy.html