Drobne przyjemności – lektury na 2019 rok, część II
16-01-2019Zgodnie z obietnicą przedstawiamy Państwu drugą część artykułu o pozycjach książkowych, po które – naszym zdaniem – warto sięgnąć w wolnym czasie. Wśród propozycji znajdą Państwo wydania z 2018 roku, jak również dwie nowości, które ukażą się w pierwszej połowie 2019 roku. Miłej lektury!
“Upstart! Visual Identities For Start-ups And New Businesses”
Upstart! prezentuje świeże pomysły brandingowe dla przedsiębiorców i projektantów. Aby wyróżnić się w krainie konsumenckiego bogactwa, nowa generacja małych przedsiębiorców nauczyła się wyznaczać wysokie standardy projektowania. Pomiędzy zabawą i profesjonalizmem, ich holistyczne koncepcje tożsamości stają się integralną częścią ich podstawowej działalności. Od hodowców konopi do lokalnych klubów pudełkowych po usługi przedłużania rzęs, nowe startupy i firmy spin-off z różnych sektorów prezentują się jako twórcze i stylowe jak nigdy dotąd. Komunikując się poprzez żywe języki wizualne, które rozwijają się w różnych aplikacjach medialnych, angażują klienta w autentyczne style i historie.
[article_gallery id=1]
“Architect for Better Days”
Ta fascynująca książka, która towarzyszy dużej retrospekcji Fundacji LUMA w Arles, koncentruje się na dwunastu prefabrykowanych domach zaprojektowanych przez Prouvé, z których każdy został specjalnie przebudowany na wystawę. Początkowo wyszkolony jako pracownik metalowy, Jean Prouvé uważał się za inżyniera i konstruktora, a nie projektanta czy architekta. Wśród jego szerokich osiągnięć, od oświetlenia po meble, konstrukcje wystawiennicze po regały, jego modułowe budynki są szczególnie intrygujące. Esejom pokazującym jego pracę w kontekście towarzyszą archiwalne i współczesne obrazy, rysunki i odręczne notatki, wraz z portfolio zdjęć z dwunastu domów zainstalowanych w Arles.
Jean Prouvé był francuskim robotnikiem metalowym, samoukiem, architektem i projektantem, uważanym obecnie za jednego z najbardziej wpływowych projektantów wczesnego ruchu modernistycznego. Wśród jego osiągnięć jest czczony za wykorzystanie technologii, która wcześniej ograniczała się do produkcji przemysłowej w swojej eleganckiej architekturze.
[article_gallery id=2]
Pierwsza obszerna monografia o świecie twórczości Daniela Arszama
Prezentowana jako podręcznik wprowadzający do świata Arshama, książka zapewnia pełny przegląd jego praktyki. Virgil Abloh omawia w niej wkład Arshama w postmedialny krajobraz artystyczny, a wątek opracowany przez Hansa Ulricha Obrista w rozmowie z artystą śledzi historyczne precedensy. Steven Matijcio omawia zaś projekty artystyczne i współpracę, począwszy od scenografii dla zespołu tanecznego Merce Cunningham, a skończywszy na ubraniach i adidasach z ikonami odzieży ulicznej Ronnie Fieg i Adidasa do projektów z udziałem Jamesa Franco i Pharrell Williams oraz filmów z Mahershala Ali. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję!
[article_gallery id=3]
„Atlas of Brutalist Architecture”
Jedyna książka, która dokładnie dokumentuje najlepsze przykłady architektury brutalizmu na świecie. Na ponad pięciuset stronach przedstawionych zostało 878 budynków ze 102 krajów, zaprojektowanych przez 798 architektów, m.in. Marcela Breuera, Linę Bo Bardi, Louisa Kahna, Carlo Scarpę. W albumie opisano zarówno budynki służące do dziś, gmachy nieistniejące lub popadające w ruinę, jak i współczesne realizacje, odwołujące się do tradycji modernizmu. Niezwykle ciekawy format w specjalnej oprawie z trójwymiarowymi wykończeniami, piękne fotografie w stylu duotone i fachowe komentarze sprawiły, że kompendium niemal błyskawicznie stało się bestsellerem.
[article_gallery id=6]
„Exhibitionism. 50 Years of the Museum at FIT”
Muzeum w Fashion Institute of Technology obchodzi w tym roku 50. rocznicę powstania. Półwiecze istnienia zostanie uczczone specjalną wystawą „Exhibitionism. 50 Years of the Museum at FIT” i wtórującym jej katalogiem. Oba przedsięwzięcia przypomną najbardziej wpływowe ekspozycje, które zorganizowano w „najmodniejszym muzeum w Nowym Jorku”. A było ich blisko dwieście. W książce zredagowanej przez Valerie Steele, dyrektorkę MFIT, swoje miejsce znalazł m.in. pokaz „Fashion and Surrealism”, zgłębiający związki mody ze sztuką nadrealizmu, „Fairy Tale Fashion”, który odczytywał baśniowe natchnienia projektantów, inspirowany florą i fauną „Force of Nature”, a także „A Queer History of Fashion: From the Closet to the Catwalk”, który badał wpływ społeczności LGBTQ na kształt dzisiejszej mody. Tłumnie odwiedzane i wielokrotnie nagradzane wystawy w Muzeum FIT można teraz zwiedzać na kartach jednej książki, śledząc jednocześnie najważniejsze momenty i zjawiska w dziejach mody.
[article_gallery id=4]
“Home Futures: Living in Yesterday’s Tomorrow”
Towarzysząca ekspozycji o tej samej nazwie, która prezentowana jest w londyńskim Design Museum, publikacja „Home Futures: Living in Yesterday’s Tomorrow”, gromadzi najbardziej innowacyjne, praktyczne, ale i absurdalne przejawy wzornictwa, które miały uczynić zwykłe życie nowocześniejszym. Odpowiada też na pytania, jak projektanci XX wieku wyobrażali sobie dom przyszłości oraz czy te futurystyczne wizje znalazły urzeczywistnienie. Podgrzewane podłogi i nylonowe ubrania pomysłu Alison i Petera Smithsonów lub samojezdny odkurzacz z lat 50. wydają się obecnie niczym nowym. O małej, acz ergonomicznej kuchni (jaką kojarzymy dziś z projektami IKEA), myślała już w 1926 roku Margarete Schütte-Lihotzky. Z kolei wieszaki-kaktusy Gufram oraz satyryczne wyobrażenia Heatha Robinsona o całkowicie zmechanizowanych mieszkaniach to wciąż szalone, a przy tym inspirujące pomysły. „Home Futures” opowiada o wizjonerstwie – o przyszłości, którą projektuje się tu i teraz.
[article_gallery id=5]