Drobne przyjemności – lektury na 2019 rok, część I
28-12-2018Przełom roku to doskonała okazja, by zastanowić się nad tym co było, a także zaplanować różnego typu aktywności, choćby na pierwszą połowę zbliżającego się Nowego Roku. Korzystając z tego nastroju oraz faktu, że czas między świętami płynie nieco wolniej, proponujemy Państwu 6 pozycji książkowych z 2018 r., które zarówno przez treść, jak i formę dają ich czytelnikom niemało satysfakcji.
Jeszcze w styczniu pojawi się druga część tego zestawienia z kolejnymi sześcioma propozycjami – tak, by każdego miesiąca mogli się Państwo oddawać pasji obcowania z dobrą literaturą!
“The Eye”, czyli o tym jak najbardziej wpływowi dyrektorzy kreatywni na świecie rozwijają swoją wizję
Sięgając po pozycję Nathana Williamsa, założyciela magazynu Kinfolk, który skupia wokół siebie 90 czołowych twórców na całym świecie, spotkają się Państwo z projektantami mody jak Thom Browne i Yohji Yamamoto oraz dyrektorami redakcyjnymi w tym Fabien Baron i Marie-Amélie Sauvé. Wraz z kolejnymi stronami książki dowiedzą się Państwo o czytanych przez nich książkach, mentorach, którzy nimi kierowali oraz o ich indywidualnych technikach osiągania sukcesu.
Jako przedsiębiorca, którego własna praca jest określona przez natychmiast rozpoznawalną estetykę, Nathan Williams ma unikalną wizję współczesnej kultury, która sprawia, że będzie to nieoceniona książka dla dyrektorów artystycznych, projektantów, fotografów, stylistów i kreatywnych profesjonalistów poszukujących inspiracji i porady.
[article_gallery id=1]
Raz mnie widzisz, raz nie widzisz i inne eseje o dizajnie
Któż mógłby być lepszym przewodnikiem po świecie współczesnego projektowania graficznego, dizajnu i reklamy, jeśli nie jeden z najważniejszych współczesnych projektantów, były przewodniczący AIGA (American Institute of Graphic Arts), partner w największej na świecie niezależnej agencji projektowej Pentagram i uczeń legendarnego Massima Vignellego? Bierut z dowcipem, energią i niespożytą dociekliwością w ponad pięćdziesięciu barwnych esejach przygląda się projektowaniu graficznemu, które w ciągu ostatnich dekad ze specjalistycznej dziedziny przeobraziło się w fenomen, o którym każdy ma swoje zdanie (kiedy ostatnio krytykowali Państwo zmianę jakiegoś logo?).
Od opowieści o pierwowzorach postaci serialu Mad Men, przez fascynującą relację z pracy przy kampanii prezydenckiej Hillary Clinton, po nauki, jakie na temat projektowania autor wyciągnął z serialu Rodzina Soprano – głos Bieruta jest zaskakujący, błyskotliwy, wnikliwy. Gorąco Państwu polecamy!
[article_gallery id=2]
Przyjazne do życia miasta – jak je tworzyć?
Jak tworzyć lepsze miasta – takie, które są odpowiednie dla ludzi w każdym wieku i wywodzących się z różnych środowisk? Jak sprawić, by nasze miejsca zamieszkania dostarczały nie tylko tak oczywistych i podstawowych funkcji jak sprawny transport czy dobre miejsca do pracy, ale również zaspokajały te bardziej miękkie potrzeby, jak dostępność do miejskich basenów czy klubów na dachu? “The Monocle Guide to Building Better Cities” to pełna świetnych zdjęć i intrygujących relacji książka, która przesuwa środek ciężkości debaty o urbanistyce z ratusza i wyjaśnia, co jest potrzebne w sposób, który zainspiruje nas wszystkich.
[article_gallery id=3]
Wyjątkowa książka o Japonii
„Okagesama. Japoński przepis na dobre życie” Yutaky Yazawy to przewodnik, który poprowadzi Państwa przez wszystkie aspekty japońskości: design, filozofię umiaru wabi-sabi, która po duńskim hygge i szwedzkim lagom jest nowym trendem w projektowaniu wnętrz, a także rytualne kąpiele onsen, święta, życie codzienne, poezję, teatr, a nawet gry planszowe. Na 224 stronach znajdą Państwo mnóstwo niezwykłych zdjęć i ciekawostek, które przybliżają kulturowo odległy nam kraj. Przystępne, zwięzłe i pobudzające wyobraźnię kompendium wiedzy dla każdego, kogo fascynuje Kraj Kwitnącej Wiśni.
[article_gallery id=4]
Pomysłowość wokół nas
Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. Autorka, nawiązując do najlepszych tradycji rodzimej antropologii, w wernakularnej twórczości dostrzega przede wszystkim nieskrępowaną wyobraźnię, swobodne podejście do norm estetycznych i religijnych, szczyptę sentymentalizmu i przemyślność. Tropiąc wytwory pomysłowości, zarówno te z okresu PRL-u, jak i całkiem współczesne, Olga Drenda podróżuje po Polsce, odwiedza kolekcjonerów i twórców zwykłych-niezwykłych przedmiotów. „Wyroby” to świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi.
[article_gallery id=5]
Osobiste życie jazzu
Jeśli mają Państwo ochotę poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, warto sięgnąć po pozycję Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Komeda. Osobiste życie jazzu”. Autorka odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy oraz środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.
[article_gallery id=6]