Prezentownik – polscy projektanci i artyści
15-12-2019Obdarowywanie najbliższych – komuż z nas nie sprawia ono przyjemności? W obecnym, przedświątecznym okresie ze szczególną uwagą i przejęciem wyszukujemy mniejszych i większych drobiazgów, które rozpieszczą naszych domowników i przyjaciół. By ułatwić wspomniane poszukiwania przygotowaliśmy selekcję wyjątkowych rzeczy – tym razem wyłącznie od polskich projektantów, która Państwu pozwoli dokonać świadomych wyborów, zaś obdarowanym sprawi niewątpliwą przyjemność.
Pamiętajmy, by niezależnie od okazji stawiać na autorskie wzornictwo, wysoką jakość materiałów, ponadczasową konstrukcję i wysmakowane detale.
Troszczmy się o siebie nawzajem!
Jedwabne chusty z panoramą Warszawy
Wraz z końcem listopada w Hotelu Europejskim otwarto pierwszy w Polsce butik Hermès. W wyjątkowej przestrzeni, której projekt do samego końca utrzymywany był w tajemnicy, oprócz ubrań znajdziemy również słynne torebki, perfumy, porcelanę, a także akcesoria. I na te właśnie akcesoria, a szczególnie na flagowy produkt francuskiego domu mody, czyli jedwabne apaszki chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę. Na chustach stworzonych między innymi we współpracy z Janem Bajtlikiem można podziwiać bajkową panoramę Warszawy.
[article_gallery id=1]
Ręcznie malowane
OKO to limitowana seria ceramicznych, ręcznie malowanych przedmiotów wykonanych przez ilustratorkę, graficzkę i projektantkę Malwinę Konopacką. Wazony ukazały się w kolekcjach: kobalt | 2014, jungle | 2015, DS | 2016, CutOut | 2016, La Cité | 2017 oraz w wersji w złote lub platynowe kropki. W 2018 do rodziny OKO dołączył wazon Teresa. Od 2018 produkowana jest też patera Aniela oraz modułowy wazon Nana.
Wszystkie kolekcje przypominają rozwijający się swobodnie wątek, kolejne wersje gry między formą a wyobraźnią. Każda jest odmienna, ale nie zrywa ze swoją klasyczną formą.
Niezależnie od wybranego produktu, mogą być Państwo pewni, że mają do czynienia z wyrafinowaną sztuką – wszak wazony Konopackiej stały się już ikonami współczesnego polskiego designu.
[article_gallery id=2]
Niezwykła monografia „Herse. Warszawski dom mody”
Dom mody Bogusław Herse, działający od 1868 do 1936 roku w Warszawie, najpierw przy ul. Senatorskiej, a potem pod adresem ul. Marszałkowska 150, trzem kolejnym pokoleniom warszawiaków kojarzył się z luksusem. Agnieszka Dąbrowska, autorka monografii „Herse. Warszawski dom mody”, bierze na warsztat historię firmy, czyniąc ją tłem opowieści o modzie drugiej połowy XIX i początku XX wieku.
[article_gallery id=3]
https://muzeumwarszawy.pl/herse-warszawski-dom-mody/
Błyskotki najwyżej próby
Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Bogumiła Bytomskiego i Julię Bytomską, ojca i córkę, we wspólnej rodzinnej pracowni to rzecz niezwykła. Do ręcznie wykonywanych pierścionków, naszyjników i kolczyków wykorzystywane są wyłącznie certyfikowane kamienie, srebro i złoto, tzw. Fairmined. Nietradycyjna, rzeźbiarska forma nawiązująca do nieregularnych kształtów i faktur świata natury pozostaje w nieustannym kontakcie z ciałem. Pobudza zmysł dotyku, wyobraźnię i prowokuje do zabawy, pozwalając na chwilę przyjemności, wytchnienia i uśmiechu. Szlachetne metale, tradycyjne techniki jubilerskie i dbałość o szczegóły dają poczucie komfortu i jakości.
[article_gallery id=4]
Sztuka stemplowania
Kolekcja talerzy i wazonów POP App zaprojektowana przez Natalię Suwalski dla Manufaktury w Bolesławcu to reinterpretacja europejskiego dziedzictwa przekonująca, że lokalne tradycje rzemieślnicze można połączyć z tematami współczesności. POP App to dziesięć wzorów dekoracyjnych talerzy i osiem wzorów nowoczesnych wazonów zaprojektowanych tak, by równie efektownie wyglądały pojedynczo, jak i w zestawach. Motywy i kolory pojawiające się na poszczególnych elementach kolekcji sprawiają, że można łączyć je ze sobą na wiele sposobów.
[article_gallery id=5]
https://ceramika-design.com.pl/natalia-suwalski
Papier przywrócony do łask
W dobie komunikacji opierającej się na esemesach i internetowych mesendżerach otrzymanie odręcznie napisanej wiadomości, pozdrowień czy życzeń jest sprawą dość niezwykłą. Marka Suska & Kabsch powstała właśnie po to, żebyśmy „życzyli ładniej” i byśmy na specjalne okazje (lub bez okazji) mogli wręczać nowoczesne kartki, pakować prezenty w piękne papiery, czy obdarowywać się wyjątkowymi notesami. [article_gallery id=6]https://suskakabsch.bigcartel.com
Unikatowe kompozycje
Tace dekoracyjne, obrazy i stoliki kawowe wykonywane przez Oliwię Styrylską z żywicy epoksydowej mają stanowić, co oczywiste, element dekoracyjny wnętrza biura czy mieszkania, ale także pobudzać wyobraźnię odbiorcy.
[article_gallery id=7]
Znakomita jakość powietrza
„Tytan, krzem, powietrze” to kolekcja obiektów Pauliny Kwiatkowskiej wpływających na jakość powietrza w pomieszczeniach. Pięknie zaprojektowane przedmioty dbają o nasze wnętrza: oczyszczają powietrze, regulują wilgotność oraz zapewniają ich optymalną temperaturę. W zależności od przestrzeni i pożądanej skali działania obiekty mogą występować w różnych wielkościach, a dzięki przemyślanym formom stanowią również piękne tło domowego życia.
[article_gallery id=8]
Karty do gry Węże i Magnolie
Talia kart ilustrowanych akwarelami Jagny Wróblewskiej – malarki, ilustratorki i twórczyni plakatów, której prace można oglądać m.in. w pismach „Podróże”, „Poland Today”, “Pismo”, “Koń Polski”, „Smak” czy „Visegrad Insight” to nie lada gratka dla miłośników unikatowych drobiazgów. Zestaw składa się z 52 kart oraz 2 jokerów – awers i rewers każdej z nich został w całości namalowany; tradycyjne figury artystka zastąpiła zilustrowanymi zwierzętami: małpami, zwierzętami leśnymi i ptakami.
Wyjątkowość takiego podarunku podkreśla limitowana ilość talii tej serii: powstało ich tylko 500 – wszystkie są ręcznie numerowane.
[article_gallery id=9]
https://jagna-wroblewska.shoplo.com/karty-do-gry
Z miłości do natury
Pracownia Ondo to mała zamojska manufaktura, która powstała z miłości do natury, rękodzieła i dobrego, minimalistycznego wzornictwa. W jej ofercie znajdują się naturalne, ręcznie robione mydła, świece sojowe oraz drobne betonowe akcesoria łazienkowe. Wszystkie produkty wykonane są ze składników pochodzących z etycznych źródeł.
[article_gallery id=10]
http://ondopracownia.pl/kategoria/wszystkie
Wooden Story, czyli drewniane cuda dla najmłodszych
Piękne zabawki wykonane z certyfikowanego drewna uwolnią radość w każdym obdarowanym nimi maluchu. Ich siła tkwi w prostocie rozwijającej wyobraźnię i dbałości o bezpieczeństwo milusińskich: do nadania im koloru używane są wyłącznie naturalne barwniki z eko-certyfikatem, a wykończenie woskiem pszczelim i olejami roślinnymi nadaje drewnu idealną gładź. Przyjemnym dopełnieniem są opakowania: płócienne worki i kartonowe pudełka, zaprojektowane tak, by mogły być ponownie użyte lub łatwo recyklingowane.
[article_gallery id=11]
„Turonie, żandary, herody” od Wydawnictwa Dwie Siostry
Oszałamiająco kolorowa książka aktywnościowa wprowadzająca w magiczny świat wiejskich kolędników – od Bożego Narodzenia, przez karnawał, aż do Wielkanocy. Przebierańcy z dawnej ludowej tradycji stali się bohaterami książeczki Anny Kaźmierak, która nie tylko snuje wciągającą opowieść, ale też uwalnia dziecięcą wyobraźnię i zachęca do rysowania.
[article_gallery id=12]
https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/zapowiedzi/prod-turonie_zandary_herody.html
Zdjęcie tytułowe: culture.pl
Zdjęcia pozostałe: materiały prasowe i strony projektantów